(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Wstawienie endoprotezy stawu biodrowego to operacja, której coraz częściej poddają się osoby starsze. Uszkodzenie stawu biodrowego skutkuje nieprzyjemnym, sporym bólem, który bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności. Seniorzy, z racji wieku, są bardzo narażeni na uszkodzenia tych stawów w wyniku np. upadku. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie w miejscu pełnym śliskich i mokrych nawierzchni, jakim jest łazienka. Zapobieganie poślizgnięciom i upadkom powinno być priorytetem w łazience dla seniora. 

Wszczepienie sztucznego stawu wymaga długotrwałej rehabilitacji, a stan po operacji to czas zwiększonej ostrożności i dbania o przestrzeganie szeregu zaleceń. Jest to swojego rodzaju wyzwanie zarówno dla ciała, jak i psychiki. Skuteczna, dobrze prowadzona rehabilitacja po tej operacji jest niezwykle ważna – składa się z odpowiednich leków i ćwiczeń. Wymagane jest również poruszanie się w oparciu o balkonik, czy o kulach. W dojściu do zdrowia pomaga systematyczność i unikanie czynności, które mają negatywny wpływ na rehabilitację. Stosowanie się do wskazań i przeciwwskazań lekarskich ma niebagatelny wpływ na tempo wracania do sprawności.

Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby przechodzącej rehabilitację po endoprotezie stawu biodrowego jest niezwykle ważne z kilku powodów:

  • Umożliwia wykonywanie codziennych, niezbędnych do funkcjonowania czynności,
  • Podnosi bezpieczeństwo pacjenta, zapobiega kolejnym urazom np. w wyniku poślizgnięcia.
  • Podnosi komfort życia i higieny osoby chorej.

Nowe wyposażenie łazienki ułatwiające codzienną higienę powinno pojawić się przede wszystkim:

  • Pod prysznicem lub w wannie,
  • Przy toalecie oraz na misce sedesowej.

Przygotowanie łazienki i całego mieszkania należy rozpocząć przed planowaną operacją, aby chory po powrocie mógł od razu korzystać z udogodnień. Warto zatem przemyśleć umeblowanie mieszkania, wytyczenie bezpiecznych ścieżek poruszania się, usunięcie przeszkód i potencjalnych zagrożeń, a także zaplanować udogodnienia, szczególnie gdy mogą wymagać więcej pracy (np. montaż uchwytów i poręczy na ścianach).

Higiena i kąpiel po wstawieniu endoprotezy biodra.

Korzystanie z wanny lub prysznica zaraz po operacji sprawia wiele problemów osobom, które przeszły operację wstawienia endoprotezy biodra. Przed powrotem osoby chorej do domu lub mieszkania należy odpowiednio dostosować łazienkę, aby maksymalnie ułatwić jej korzystanie z kąpieli, zapewnić możliwość stabilizacji i utrzymywania równowagi oraz zapobiec groźnym upadkom.

Krótko po operacji i powrocie do domu kąpiele w wannie są wysoce niewskazane z uwagi na ryzyko uszkodzenia stawu oraz zamoczenie rany pooperacyjnej. Przeciwwskazaniem do kąpieli w wannie po wstawieniu endoprotezy biodra jest także obniżona sprawność i siła mięśni, które znacznie utrudniają sprawne (i bezpieczne!) korzystanie z wanny. Rekomendowane jest korzystanie z prysznica w brodziku, do którego można wejść znacznie lżej. Pod prysznic zawsze wchodzi się najpierw zdrową nogą, a następnie dostawia nogę operowaną. Należy także bezwzględnie pamiętać o zabezpieczeniu rany po operacji na czas kąpieli np. folią do żywności, aby nie doprowadzić do jej przemoczenia.

Po operacji można brać prysznic w pozycji stojącej. W tym przypadku warto umieścić na dnie brodzika specjalną matę antypoślizgową. Kąpiel pod prysznicem będzie znacznie wygodniejsza i bardziej bezpieczna dla chorego, gdy zastosujemy taboret pod prysznic.

Stołek pod prysznic okrągły Taboret pod prysznic prostokątny  Taboret pod prysznic kwadratowy

Sprzęt ten może być potrzebny przez kilka miesięcy, dlatego warto wybrać sprawdzony i wygodny model. Regulacja wysokości powinna pozwalać ustawić taboret pod prysznic w taki sposób, aby wymusić prawidłową pozycję siedzącą, w której biodra znajdują się wyżej od kolan. Szczególnym atutem taboretu pod prysznic na czas rehabilitacji po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego jest możliwość ustawienia go pod kątem – nachylonego w sposób ułatwiający wstawanie. Musi on przy tym zachowywać całkowitą stabilność. Taką funkcję posiadają solidne taborety pod prysznic szwedzkiej firmy ETAC.

Stołek pod prysznic Etac Taboret pod prysznic prostokątny Taboret narożny pod prysznic

Alternatywą dla stołka pod prysznic może być specjalne, przykręcane do ściany siedzisko pod prysznic, które możemy przykręcić na niemal dowolnej wysokości. Do niewielkich kabin prysznicowych warto wybrać model w kompaktowym rozmiarze. 

Taboret przyścienny pod prysznic Siedzisko pod prysznic składane Taboret pod prysznic Meyra

W dużej kabinie prysznicowej z powodzeniem można stosować krzesło prysznicowe, które może posiadać dodatkowe udogodnienia w postaci np. wycięcia higienicznego lub specjalnie wyprofilowanych brzegach, które pozwalają swobodnie i wygodnie wysunąć operowaną nogę przed siebie. Takim szczególnym wsparciem charakteryzuje się krzesło pod prysznic Etac Rufus. Krzesło pod prysznic pozwala wygodnie usiąść opierając się na oparciu, a podłokietniki ułatwiają bezpieczne wstawanie.

Krzesło pod prysznic Krzesło pod prysznic Meyra Dubastar Krzesło pod prysznic składane

W kabinie prysznicowej, w miarę możliwości, warto zamontować także specjalne pochwyty, które pozwolą bezpieczniej siadać i wstawać z taboretu, a także wygodniej wchodzić i wychodzić spod prysznica. Szczególnie pomocne mogą być uchwyty 2 w 1, np. z funkcją półki na kosmetyki, dzięki którym wszystkie niezbędne kosmetyki i przybory do kąpieli będą w zasięgu ręki chorego, bez konieczności np. schylania się po nie.

Uchwyt dla niepełnosprawnych z półką Uchwyt 2 w 1 Uchwyt pod prysznic w kształcie podkowy

Co w sytuacji, gdy w łazience jest tylko wanna?

W takiej sytuacji należy dostosować wannę w taki sposób, aby umożliwiała bezpieczną i wygodną kąpiel w pozycji siedzącej. W tej roli sprawdzi się specjalna ławka na wannę (najlepiej z uchwytem), która umożliwi łatwiejszy transfer do wanny oraz natrysk na siedząco. Wybierając ławkę na wannę nie należy oszczędzać, bowiem droższy model charakteryzuje się znacznie lepszym przyleganiem do wanny, większą stabilnością i lepszymi wrażeniami z użytkowania. Alternatywą dla ławki na wannę jest wstawienie do wanny taboretu. Bezwzględnie zakazane jest siadanie na dnie wanny.

W obu przypadkach należy pamiętać o siedzeniu w pozycji, w której stawy biodrowe znajdują się wyżej od stawów kolanowych. Ławka na wannę powinna być zatem odpowiednio wysoka i twarda. Podczas siadania na ławce lub taborecie należy pamiętać o nieobciążaniu operowanej nogi i wysunięciu jej do przodu. Cała czynność powinna być wykonana w sposób bardzo ostrożny, bez pośpiechu. Podczas siadania warto podtrzymywać się np. uchwytów lub poręczy. Nie należy podpierać się o nogę, która poddana była operacji.

Ławka na wannę Ławka na wannę Etac Fresh Ławka na wannę do 200 kg

Jako uzupełnienie warto zastosować dodatkowe uchwyty i poręcze łazienkowe, które pozwolą przytrzymać się także podczas wychodzenia z wanny. Zasłonka prysznicowa ograniczy ilość wody wychlapywanej na zewnątrz wanny. Pomocne w samodzielnej kąpieli będą także szczotki z długą rączką, które pozwolą umyć np. stopy bez potrzeby nadmiernego schylania się. 

Uchwyt do wanny Grab Handy Uchwyt do wanny 30 cm Uchwyt do wanny 60 cm

Podczas wychodzenia z wanny można korzystać także np. z wysokiego krzesła. W pierwszej kolejności należy wysunąć z wanny nogę po operacji, a ciężar ciała przenieść na krzesło lub balkonik.

Z łazienki powinny zostać usunięte dywaniki, chodniczki i inne akcesoria, które mogą doprowadzić do przypadkowego potknięcia się i w rezultacie do bardzo groźnego upadku. Zastąpić je mogą specjalne, antypoślizgowe maty, które nie przesuwają się po podłożu oraz nie stwarzają ryzyka zahaczenia o nie chorą nogą.

Korzystanie z toalety po endoprotezie biodra

Korzystanie z toalety po operacji znacznie ułatwi podwyższona nakładka na muszlępodpórki do wstawaniu z sedesu lub podwyższona deska sedesowa. Jest to niemalże obowiązkowa pomoc łazienkowa po wstawieniu endoprotezy. Na rynku produktów rehabilitacyjnych znaleźć można także nakładki, które łączą te kilka funkcji i mają np. dodatkowe poręcze.

Nasadka na sedes 10cm Nasadka na sedes z podpórkami Nasadka na sedes Etac

Zastosowanie nasadki podwyższającej na sedes zapobiegnie zbyt dużemu zgięciu i obciążeniu operowanego biodra, ułatwi także siadanie i wstawanie z toalety. Na szczególną uwagę zasługuje nasadka podwyższająca na sedes Etac My-Loo Fixed, która może zostać zamontowana pod kątem, dzięki czemu wstawanie jest jeszcze prostsze. Zastosowanie nasadki na sedes pozwoli także utrzymywać stawy biodrowe w pozycji wyższej, niż stawy kolanowe.

Nasadka na sedes z podpórkami Etac HiLoo Fixed

Nasadka na sedes zamontowana pod kątem ułatwiającym wstawanie.

Wybierając nasadkę podwyższającą na sedes warto zwrócić uwagę na wycięcia higieniczne z przodu i z tyłu, które ułatwiają wykonywanie czynności higienicznych. Równie ważne jest także maksymalne obciążenie nasadki oraz sposób jej montażu – tylko stabilna, nietrzeszcząca i nieślizgająca się nakładka na sedes zapewni choremu komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że wysokość siedziska zależy od wzrostu chorego, dlatego producenci stworzyli modele podwyższające sedes o 6, 10, a nawet 12cm. W wielu przypadkach pożądaną wysokością siedzenia jest 50 cm.

Plusem nasadki podwyższającej na sedes jest możliwość jej szybkiego demontażu np. w celu wyczyszczenia, a także umożliwienia korzystania z toalety w pełni sprawnym domownikom. Innym, również praktycznym, rozwiązaniem może być montaż podwyższonej (5 cm.) deski sedesowej, która podniesie wysokość siedzenia. 

Deska sedesowa podwyższona

Dodatkowym wsparciem dla osoby rehabilitowanej po operacji wstawienia endoprotezy biodra jest montaż w pobliżu toalety dodatkowych, równoległych do podłogi uchwytów łazienkowych. Wybierając uchwyt należy zwrócić uwagę na jego długość oraz maksymalne dopuszczalne obciążenie. Wybierać warto jedynie atestowane, bezpieczne uchwyty o potwierdzonym maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.

Uchwyt prosty 50 cm Poręcz prosta 50 cm Poręcz dla niepełnosprawnych ze stali nierdzewnej

Podczas siadania na toalecie choremu musi być zapewniona równowaga i stabilizacja. Należy pamiętać o wysunięciu do przodu operowanej nogi – także podczas korzystania z toalety powinna ona być lekko wyprostowana. Należy pamiętać także o nieobciążaniu chorej kończyny.

Stosowanie się do zaleceń i rehabilitacja

W okresie rehabilitacji po operacji wstawienia sztucznego biodra może być pomocne także krzesło łazienkowe, które sprawdzi się zarówno jako krzesło pod prysznic, jak i krzesło ułatwiające korzystanie z umywalki. W tym czasie należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarzy, pamiętać o wykonywaniu ćwiczeń oraz unikać wykonywania niebezpiecznych czynności. Nieocenionym wsparciem w tym trudnym czasie będzie także pomoc drugiej osoby. Przystosowanie łazienki i wyposażenie jej w dodatkowe akcesoria ułatwią życie zarówno osobie chorej, jak i osobie pomagającej w kąpieli. 

Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia w wyborze - zapraszamy do kontaktu z naszym sklepem!

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość