Miski wc

Filtrowanie   Sortowanie  

Miska WC dla niepełnosprawnych

Z biegiem lat korzystanie z tradycyjnej miski sedesowej staje się dla osób starszych problematyczne za sprawą ich niedużej wysokości. Wstawanie z miski o standardowej wysokości może wymagać od nich dużej ilości wysiłku, a także powodować dolegliwości bólowe. Korzystanie z tradycyjnych misek jest także niewskazane osobom po niektórych operacjach kolan lub stawów biodrowych.

Miski sedesowe dla osób starszych i niepełnosprawnych zostały specjalnie przystosowane, aby zapewniać im komfort i bezpieczeństwo, jednak nie należy ich kojarzyć tylko i wyłącznie z niepełnosprawnością.  Mogą być one przydatne na każdym etapie życia, niezależnie od wieku i sprawności.

 

Miska ustępowa dla osoby starszej – jaką wybrać?

Jeżeli chcemy przeprowadzić wymianę sedesu możliwie jak najszybciej i jak najmniejszym nakładem prac warto przemyśleć zakup podwyższonej miski kompaktowej. Miski WC dla niepełnosprawnych i osób starszych są wyższe(wysokość wynosi 46cm), dzięki czemu wstawanie z nich jest znacznie prostsze. Miska WC dla osoby starszej może być skompletowana ze specjalną, wzmocnioną deską sedesową. Jest to szczególnie wskazane, jeżeli istnieje ryzyko uszkodzenia standardowej deski z uwagi np. na znaczne osłabienie.

Osobom poruszającym się na wózku, a także tym, którzy gotowi są na większy zakres prac w łazience, polecamy wiszące miski WC. Zawieszenie miski umożliwia zamontowanie jej na najwygodniejszej dla użytkownika wysokości oraz ułatwia utrzymanie czystości wokół muszli. Wisząca miska WC dla osób niepełnosprawnych charakteryzuje się także większą długością, która ułatwia transfer z wózka. Tego typu miskę montuje się wraz z armaturą podtynkową, dzięki czemu łazienka zyskuje na estetyce i jest łatwiejsza do utrzymania w porządku.

 

Miska WC dla niepełnosprawnych – o czym pamiętać przy montażu?

Jeżeli decydujemy się na zakup podwieszanej miski WC dla niepełnosprawnych należy pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasadach, aby uniknąć problemów z korzystaniem z niej w przyszłości. Przede wszystkim przy montażu takiej miski należy zapewnić dużo przestrzeni manewrowej, co niejednokrotnie w małych łazienkach jest niezwykle trudne do uzyskania.

Należy jednak pamiętać, aby górna krawędź miski znajdowała się 46-48cm od wysokości podłogi (płytek). Jeżeli miska wc jest montowana w rogu łazienki to minimalna odległość od ściany wynosi 30cm. Zachowanie tych odległości gwarantuje bezproblemowe korzystanie z toalety.

 

Kompletna strefa WC – dodatki do miski ustępowej dla osoby starszej lub niepełnosprawnej

Miska WC dla niepełnosprawnych warto wyposażyć ją w specjalną, wzmocnioną deskę sedesową. Taka deska, dedykowana przede wszystkim osobom niepełnosprawnym, sprawdzi się także w przypadku osób słabszych zapewniając bezpieczeństwo oraz ułatwiając higienę. Standardowa deska może, bowiem nie wytrzymać dynamicznych obciążeń spowodowanych np. obniżoną sprawnością ruchową.

Miska ustępowa to nie wszystko w korzystaniu z niej na pewno pomogą dodatkowe uchwyty łazienkowe mocowane do ściany, np. uchwyty uchylne lub kątowe.