- Nowy
Mata wygłuszająca pod muszlę WC
Mata wygłuszająca pod muszlę WC
Przedłużka rury spłukującej Geberit
Miska sedesowa wisząca Cersanit Etiuda
Miska wisząca Geberit Selnova Comfort Rimfree
Miska wisząca Geberit Selnova Comfort dla niepełnosprawnych
Zbiornik WC 3/6L do kompaktu WC Roca Dostępna Łazienka
Toaleta dla niepełnosprawnych powinna być zaprojektowana tak, aby jej infrastruktura uwzględniała ograniczenia ruchowe osób ze specjalnymi potrzebami. Dotyczy to użytkowników z trwałymi dysfunkcjami układu ruchu, w podeszłym wieku oraz tych, którzy przechodzą rehabilitację po operacji lub wypadku.
Dowiedz się, jakie rozwiązania powinny znaleźć się w WC dla niepełnosprawnych i sprawdź ofertę naszych produktów.
Toaleta dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w wygodne poręcze, które pozwalają oprzeć się podczas wstawania lub siadania albo utrzymać równowagę w pozycji stojącej przed lustrem. Projekt łazienki może uwzględniać poręcze stałe lub uchylne, a także proste lub gięte. To nie tylko kwestia stylistyki, ale przede wszystkim wytrzymałości komponentów i połączeń.
Wybierając poręcze do WC dla niepełnosprawnych, zwróć uwagę także na średnicę rur i wyprofilowanie uchwytów. W miarę możliwości poręcze powinny być dopasowane do potrzeb użytkownika (zwłaszcza w miejscu, gdzie korzysta z nich jedna osoba).
Toaleta dla niepełnosprawnych to nie jest dobre miejsce na wysoko zawieszone rzędy szafek. Zwłaszcza osobom, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, trudno będzie sięgnąć do ich zawartości. Dlatego znacznie lepiej sprawdzą się meble zawieszone 40-60 cm nad posadzką. Nie tylko dużo wygodniej do nich sięgnąć, ale górne płaszczyzny mogą w razie potrzeby posłużyć jako poręczny blat.
Montując umywalkę w WC dla niepełnosprawnych, należy w miarę możliwości zastosować model podwieszany. W ten sposób osoby na wózku będą mogły podjechać bezpośrednio pod misę i nie ryzykują rozchlapania wody dookoła. Możesz też rozważyć uchylne lustro oraz rozkładane krzesło wbudowane w ścianę. Pamiętaj, że ubikacja dla niepełnosprawnych – zwłaszcza w miejscu publicznym – powinna być przyjaznym pomieszczeniem dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, a stosowane rozwiązania muszą być uniwersalne.
Oczywiście zastosowanie wszystkich udogodnień nie zawsze będzie możliwe. Wiele zależy od rozmiaru ubikacji i technicznych parametrów pomieszczenia (skosy dachowe, wzajemna orientacja ścian).
Stosowanie kompleksowych rozwiązań często jest też uzależnione od połączenia WC dla niepełnosprawnych z łazienką. Zwłaszcza w blokach z lat 60. i 70. XX wieku najczęściej spotyka się rozdzielone pomieszczenia. Są one niewielkie, dlatego stosowanie wielu, rozbudowanych rozwiązań będzie niemożliwe. Warto wtedy ustalić w spółdzielni lub wspólnocie, czy istnieje możliwość pozbycia się takiej ściany. Przy najmie komercyjnym (np. restauracje, zakłady fryzjerskie) takie kwestie trzeba regulować w umowie z wynajmującym.
Ubikacja dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w drzwi z samozamykaczem. Ważne, żeby ich szerokość pozwalała na swobodny wjazd na wózku inwalidzkim. Mechanizm zamykający drzwi nie może być jednak zbyt mocny. Istnieje wtedy ryzyko zablokowania, a nawet uszkodzenia wózka lub zranienia wchodzącej albo wychodzącej osoby.
Projektując rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia w WC dla niepełnosprawnych, należy pamiętać o potrzebach osób, które mają problem z ostrym lub wyraźnym widzeniem. Oznacza to nie tylko konieczność stosowania mocniejszego oświetlenia, ale też kontrastowych, wyraźnie oznaczonych elementów, które ułatwiają zorientowanie się w przestrzeni.
Wyraźnie innym kolorem warto wyróżnić wszystkie elementy, o które łatwo jest się uderzyć – klamki na drzwiach, uchwyty w skrzydłach szafek, barierki i poręcze. Dobrym pomysłem jest także montaż kafelek w innym kolorze lub powieszenie kontrastujących ręczników.
W ubikacji dla niepełnosprawnych powinien też znaleźć się nisko położony włącznik światła. Dobrze jest zadbać o to, aby był wyraźnie oznaczony lub miał funkcję podświetlenia. Dzięki temu w ciemności znacznie łatwiej go zlokalizować.
W budynkach użyteczności publicznej droga prowadząca do toalety dla niepełnosprawnych powinna być wyraźnie oznaczona. Najlepiej wykorzystać do tego nie tylko oznaczenia opisowe lub piktogramy, ale także symbole na ścianach lub podłodze.
Jeśli chodzi o oświetlenie to w WC dla niepełnosprawnych, znacznie lepiej niż ozdobne klosze lub kinkiety, sprawdzi się praktyczne oświetlenie LED. Ważne, aby dobrać odpowiednią jasność oraz barwę LED-ów tak, aby nie oślepiały, ale pozwalały na swobodne zlokalizowanie najważniejszych urządzeń.
Przyjmuje się, że na każdy 1 m2 powierzchni należy przewidzieć 5W oświetlenia głównego. Najlepiej sprawdzi się barwa neutralna lub lekko chłodna, ponieważ zapewnia naturalne odwzorowanie barw.
Podczas montowania oświetlenia okolic sedesu lub umywalki koniecznie należy pamiętać o montażu bezpiecznych rozwiązań. Rozwiązaniem sprawdzonym w praktyce są taśmy LED w wodoszczelnej oprawie. Przy zakupie zwróć uwage, aby wyróżniały się standardem ochrony IP68. To gwarancja, że kontakt z kroplami wody lub para wodną nie wywoła spięcia instalacji i nie grozi porażeniem.
W łazience dla niepełnosprawnych warto także zastosować praktyczne doświetlenie w postaci taśm lub oczek podtynkowych. Możesz je zamontować w szafkach, ścianach lub podłodze. Będzie doskonale uzupełniało główne żarówki LED.
Toaleta dla niepełnosprawnych musi być wyposażona w miskę ustępową dopasowaną do potrzeb osób, które mają trudności z samodzielnym poruszaniem się. W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno miski lejowe, jak i wiszące, dopasowane wysokością do wózków inwalidzkich. Dzięki temu zmiana pozycji będzie łatwiejsza i nie wymaga dodatkowego obciążania bioder i kręgosłupa tak, jak siadanie na nakładce miski umieszczonej na standardowej wysokości.
Możesz rozważyć także montaż miski bezkołnierzowej. Jest ona pozbawiona wewnętrznej, wklęsłej krawędzi. Zapewnia to większą higienę korzystania z miski ustępowej, ogranicza gromadzenie się bakterii i ułatwia czyszczenie.
Innym przydatnym rozwiązaniem są miski o wydłużonym kształcie, który ułatwia przeniesienie ciężaru ciała z wózka bezpośrednio na sedes.
Miska WC dla niepełnosprawnych może być też wyposażona we wzmocnioną nakładkę, która wytrzymuje większy nacisk i nie pęka łatwo pod wpływem gwałtownego uderzenia.
Toaleta dla niepełnosprawnych musi być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać bezpieczne poruszanie się. Jedną z kluczowych kwestii są płytki podłogowe o odpowiedniej klasie R, określający krytyczny punkt poślizgu. W praktyce wyróżnia się płytki o wskaźniku od R9 do R13 Im wyższa wartość, tym niższe ryzyko poślizgnięcia się, utraty równowagi i upadku.
Specjaliści z firm zajmujących się wytwarzaniem ceramiki podłogowej radzą, aby w łazienkach przeznaczonych dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się montować płytki o wskaźniku R11 (krytyczny kąt ślizgu między 19 a 27°C). Pozwala to zapewnić bezpieczeństwo osobom z dysfunkcjami narządu ruchu lub mającym problemy z widzeniem.
Prawidłowo wybrana miska ustępowa oraz pozostałe elementy WC dla niepełnoprawnych pozwalają na komfortowe korzystanie z pomieszczenia bez względu na stopień i trwałość dolegliwości. Projektując łazienkę dla niepełnosprawnych, warto spróbować spojrzeć na świat z jej punktu widzenia lub zasięgnąć porady profesjonalistów, specjalizujących się w projektowaniu pomieszczeń sanitarnych.
W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych. W razie pytań zapraszamy do kontaktu!