(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Uchwyty uchylne

Filtrowanie   Sortowanie  

Aktywne filtry

Marka
Kolor uchwytu
Średnica uchwytu
Materiał
Maskownice
Dlugość (cm)
Podparcie podłogowe

Aktywne filtry

Uchwyty uchylne dla niepełnosprawnych

W pobliżu toalety dla osoby niepełnosprawnej, szczególnie w placówkach użyteczności publicznej, powinien znaleźć się uchwyt uchylny – specjalna poręcz do WC z możliwością podniesienia do góry oraz opuszczenia. Jak każdy pochwyt dla niepełnosprawnych, poręcz uchylna ułatwia wykonywanie codziennych czynności osobom borykającym się z ograniczoną sprawnością, osobom starszym i nie w pełni sprawnym. Uchwyt uchylny dla osób niepełnosprawnych, dzięki swojej konstrukcji, służy przede wszystkim umożliwieniu transferu z wózka na sedes metodą boczną. Osoba poruszająca się na wózku, dzięki zastosowaniu poręczy uchylnej, może swobodnie przesiąść się na toaletę. Możliwość podniesienia uchwytu ułatwia także ewentualną pomoc drugiej osoby w czynnościach higienicznych. 

Uchwyty uchylne można z powodzeniem stosować także w pobliżu umywalki. Dodatkową zaletą poręczy uchylnych jest fakt, że w momencie, gdy są nieużywane, można je złożyć i zaoszczędzić dodatkowe miejsce w łazience.

Poręcz uchylna do WC – jaką wybrać?

W naszej ofercie znajduje się szeroki wybór uchwytów uchylnych dla niepełnosprawnych, wykonanych z różnych materiałów i o różnych długościach. Wybór odpowiedniej poręczy dla osoby niepełnosprawnej jest kluczowy, ponieważ ma ona ułatwiać codzienne życie, a nie sprawiać dodatkowe trudności. Dlatego tak ważne jest, aby gruntownie przemyśleć potrzeby konkretnego użytkownika, sprawność fizyczną i przewidywania co do niej oraz potencjalnie najwygodniejsze umiejscowienie uchwytów.

Uchwyty uchylne można zamontować w zależności od umiejscowienia sedesu po jednej lub z obu stron miski. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb i dostępnego miejsca w łazience. Zgodnie z normami, poręcz uchylna powinna wystawać 15cm przed krawędź miski toaletowej. Długość uchwytu do WC dobieramy zatem do rozmiaru miski sedesowej.

Uchwyty mogą być wykonane ze stali nierdzewnej kwasoodpornej (będą ładnie komponować się z pozostałymi, chromowanymi elementami wyposażenia łazienki) lub stali węglowej malowanej proszkowo na kolor biały. Wszystkie uchwyty, bez wyjątku, są atestowane i bezpieczne, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty. 

Wybierając pochwyt dla osoby niepełnosprawnej zwróćmy także uwagę na podłoże, do którego ma być on przykręcany. W większości przypadków, w pobliżu misek wiszących (tzw. geberitów) trudno będzie bezpiecznie i trwale zamontować uchwyt uchylny naścienny. Z pomocą przychodzą uchwyty wolnostojące, montowane do podłogi. Pamiętajmy, że uchwyt łazienkowy na ścianę montujemy tylko wtedy, gdy podłoże stanowi ściana pełna – w przeciwnym wypadku poręcz może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. W ofercie posiadamy również uchwyty z nogą, oferujące większe dopuszczalne obciążenie maksymalne.

Prawidłowy montaż poręczy do WC

Normy europejskie (ich stosowanie jest wymagane w placówkach o charakterze publicznym) wymagają, aby odległość osiowa między uchwytami uchylnymi wynosiła 65-70cm. Krawędź poręczy (górna) powinna znaleźć się 74-76cm nad podłogą oraz 28cm nad powierzchnią deski sedesowej. W domowych warunkach uchwyty dla niepełnosprawnych mogą być montowane w zależności od indywidualnych potrzeb.