Uchwyty umywalkowe

Uchwyty do umywalki dla osób niepełnosprawnych

Podniesienie komfortu osoby starszej lub niepełnosprawnej w czasie korzystania z umywalki można uzyskać dzięki zamontowaniu uchwytów umywalkowych po jej bokach. Odpowiednio dobrane uchwyty umywalkowe nie tylko ułatwiają podjazd wózkiem, ale także pozwolą utrzymać stabilną postawę i zabezpieczą przed przypadkowym upadkiem. Mogą one pełnić także dodatkowe funkcje, np. służyć, jako wieszak na ręczniki. Montaż uchwytów łazienkowych jest prosty i nie wymaga wiele czasu, stanowiąc przy tym wydatne wsparcie, szczególnie w przypadku nagłych wypadków lub zachorowań.


Jaka powinna być długość uchwytu do umywalki?

Aby określić rozmiar uchwytu odpowiedniego do posiadanej umywalki należy przede wszystkim zacząć od zmierzenia jej głębokości. Wygodne korzystanie z uchwytu umywalkowego jest możliwe w sytuacji, gdy jego przednia część wystaje od 10 do 15cm przed przednią krawędź umywalki. Oprócz długości uchwytu, ważna jest również wysokość jego montażu. Należy pamiętać, aby odległość między osią uchwytu, a umywalką wynosiła 10cm. Górna krawędź poręczy dla osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 5cm od górnej krawędzi umywalki.

Jeżeli umywalka jest zamontowana w rogu łazienki (najlepiej, gdy została zamontowana 20-30cm od ściany) to rolę uchwytu umywalkowego może pełnić poręcz prosta o długości np. 50cm.

Ponadto przed przystąpieniem do montażu uchwytu do umywalki należy sprawdzić, do czego ma on zostać przytwierdzony. W przypadku uchwytów naściennych odradza się ich montowanie do ścianek z karton gipsu. W takiej sytuacji można zastosować uchwyt wolnostojący.

Należy pamiętać, że powyższe wymiary wynikają z norm stosowanych do miejsc publicznych są, zatem przystosowane do najczęstszych potrzeb osób niepełnosprawnych. W domowej łazience bez obaw możecie Państwo zamontować dowolne uchwyty umywalkowe w dogodnym dla siebie miejscu. Przed wyborem uchwytów warto dokładnie przemyśleć i określić swoje potrzeby oraz kluczowe problemy, aby uzmysłowić sobie, w których miejscach najbardziej przydałoby się dodatkowe wsparcie.

 

Uchwyty umywalkowe – jakie wybrać?

Długość uchwytu do umywalki to nie wszystko. W naszej ofercie znajdziecie Państwo wiele różnych modeli uchwytów łazienkowych, które odpowiadają na różne potrzeby użytkowników oraz ograniczenia w łazience. Uchwyty umywalkowe różnią się między sobą także materiałami, z jakich są wykonane. Uchwyty wykonane ze stali malowanej proszkowo na kolor biały to wariant nie tylko praktyczny, ale i ekonomiczny wciąż jednak są to uchwyty w pełni bezpieczne, atestowane i sprawdzone. Modele wykonane ze stali nierdzewnej doskonale korespondują z pozostałym wyposażeniem łazienki takim, jak baterie i inne elementy chromowane.

Dla większości użytkowników wystarczającą średnicą uchwytu jest 25mm, jednak w przypadku osób o większych dłoniach wygodniejsze w użytkowaniu będą uchwyty umywalkowe o średnicy 32mm - są one jednak znacznie większe optycznie, co nie wszystkim przypada do gustu.

W ofercie posiadamy także rewelacyjne uchwyty szwedzkiej firmy Etac, które pomimo wykonania z tworzyw sztucznych, cechują się fantastycznym, dyskretnym designem i wysoką funkcjonalnością.