Poręcz dla niepełnosprawnych kątowa 60/40 czarna
Uchwyty kątowe
Uchwyt kątowy 6/6 - stal nierdzewna, średnica 25mm
Uchwyt kątowy 5/5 - stal nierdzewna, średnica 25mm
Uchwyt kątowy 6/6 - biały, średnica 32mm, z maskownicami
Uchwyt kątowy 5/5 - biały, średnica 32mm, z maskownicami
Uchwyt kątowy 10/6 - biały, średnica 32mm, z maskownicami
Uchwyt kątowy 6/6 - biały, średnica 32mm
Uchwyt kątowy 5/5 - biały, średnica 32mm
Uchwyt kątowy 10/6 - biały, średnica 32mm
Uchwyt kątowy 10/4 - biały, średnica 32mm
Uchwyt kątowy 8/4 - biały, średnica 32mm
Uchwyt kątowy 6/6 - biały, średnica 25mm
Uchwyty kątowe dla niepełnosprawnych
Dostosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej lub osoby z niepełnosprawnością wymaga montażu dodatkowego oprzyrządowania w postaci poręczy i uchwytów łazienkowych. Niekiedy są one potrzebne także osobom dotychczas w pełni sprawnym, które np. na skutek przebytej operacji wymagają długotrwałej rehabilitacji i stosowania się do określonych zasad zapewniających szybszą rehabilitację i powrót do pełnej sprawności. Uchwyty łazienkowe są zarazem najprostszym sposobem na znaczne podniesienie komfortu i bezpieczeństwa korzystania z łazienki. Do poręczy równie uniwersalnych, co poręcz proste, należą uchwyty kątowe dla niepełnosprawnych.
Uchwyty kątowe znajdują wiele zastosowań w praktycznie każdym miejscu łazienki. Mogą zostać zamontowane zarówno pod prysznicem, w pobliżu wanny, obok miski sedesowej, jak i obok umywalki. Wybór uchwytu kątowego zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia, od głównych problemów z którymi boryka się użytkownik, od wieku i stopnia sprawności. Szeroki wybór poręczy kątowych pozwala znaleźć uchwyt odpowiedni do swoich potrzeb. W naszej ofercie można wybierać spośród poręczy o różnych średnicach, długościach, proporcjach długości, a także z różnych materiałów, czy w różnych kolorach.
Wszystkie oferowane przez nas uchwyty kątowe dla niepełnosprawnych są w pełni bezpieczne, atestowane i certyfikowane. Przy każdej poręczy podany jest maksymalny udźwig (dopuszczalne obciążenie), które deklaruje producent. Dzięki temu z powodzeniem mogą one być stosowane nie tylko w prywatnych łazienkach, ale także w placówkach opieki medycznej, domach pomocy społecznej i innych placówkach, gdzie musi być stosowany sprawdzony sprzęt wysokiej jakości potwierdzonej przez stosowne dokumenty.
Uchwyty kątowe dla niepełnosprawnych ułatwiają codzienne czynności higieniczne nie tylko dzięki możliwości pochwycenia się, ale także oparcia np. łokciem lub przedramieniem. Doskonale sprawdzą się w niemal każdym miejscu zarówno łazienki, jak i każdym innym miejscu mieszkania, w którym potrzebne jest dodatkowe wsparcie i asekuracja. W łazience mogą pomagać we wchodzeniu i wychodzeniu z wanny, wstawaniu i siadaniu na toalecie, czy wchodzeniu i wychodzeniu spod prysznica.
Uchwyty kątowe pod prysznic
Najpopularniejszym typem poręczy kątowej dla niepełnosprawnych są uchwyty w kształcie litery L (mogą być wykonywane także w kształcie odwróconej litery L), wygięte pod kątem 90 stopni. Poręcz ta występuje w różnych wariantach wymiarowych, różnych proporcjach, natomiast najczęściej część pionowa jest dłuższa o 20 centymetrów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taką poręcz zamontować w pozycji poziomej.
Pod prysznicem jednak z powodzeniem można korzystać także z poręczy wygiętych pod kątem rozwartym. Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczywiście możliwości w łazience – w niewielkiej kabinie prysznicowej nie ma zazwyczaj miejsca na zastosowanie sporej wielkości poręczy. Kluczowe jest prawidłowe umiejscowienie poręczy, aby nie przeszkadzała w korzystaniu z prysznica, a ułatwiała, rozwiązując najważniejsze problemy i nie stwarzała zagrożenia dla bezpieczeństwa osoby starszej lub niepełnosprawnej. Poręcz kątowa powinna być zamontowana na takiej wysokości, aby użytkownik mógł z niej bez problemów korzystać. Zadaniem poręczy kątowej pod prysznic jest przede wszystkim ułatwienie swobodnego wchodzenia i wychodzenia spod prysznica, a także siadania i wstawania z taboretu, krzesła lub siedziska prysznicowego.
Uchwyty kątowe do wanny
Uchwyt kątowy doskonale sprawdzi się także w pobliżu wanny. W zależności od miejsca montażu, może on ułatwiać różne czynności. Zamontowany w pobliżu brzegu wanny pozwoli przytrzymać się części pionowej podczas wchodzenia do wanny. Podczas wychodzenia część pionowa pozwoli podciągnąć się, aby wyjść z wanny, a pozioma zapewni dodatkową asekurację. Osoby korzystające z wanny w pozycji leżącej lub siedzącej (np. korzystając z ławki do wanny lub siedziska wannowego) mogą zamontować niewielki uchwyt kątowy specjalny, o kącie rozwartym, który będąc w zasięgu ręki zapewni możliwość lżejszego wstawania z pozycji siedzącej, a także zapewni bezpieczeństwo podczas siadania. Zamontowany w pozycji poziomej może także asekurować użytkownika podczas przemieszczania się po wannie, szczególnie, gdy jej dno będzie mokre i śliskie. Uchwyt kątowy dla niepełnosprawnych pozwoli także wygodniej wyjść z kąpieli osobom preferującym korzystanie z wanny w pozycji leżącej.
Uchwyty kątowe do WC
Poręcz kątową można także z powodzeniem zastosować w pobliżu muszli sedesowej. Korzystanie z WC często sprawia osobom starszym sporo problemów, z uwagi na bardzo niskie miski WC, które utrudniają siadanie, a przede wszystkim wstawanie. Seniorzy często pomagają sobie stosując nakładki podwyższające na sedes, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie wystarczające. W takiej sytuacji praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie poręczy kątowej. Jest to rozwiązanie wygodne szczególnie w wąskich, małych toaletach w blokach. Uchwyt kątowy jest znacznie bardziej komfortowym punktem podparcia lub podciągnięcia się, niż np. futryna drzwi naprzeciwko toalety. Idealną poręczą przysedesową będzie niewielka poręcz o kącie rozwartym (np. o wymiarach 30 na 30cm) wykonana ze stali węglowej malowanej na kolor biały lub ze stali nierdzewnej.
W jakim miejscu zamontować uchwyt kątowy dla niepełnosprawnych?
Przystosowanie łazienki do potrzeb osoby starszej lub niepełnosprawnej należy zacząć od sprawdzenia, w których miejscach najbardziej przydałyby się dodatkowe uchwyty. W tym celu warto zasymulować codzienne czynności i znaleźć miejsca, w których odruchowo szukamy wsparcia lub czegoś do podciągnięcia się. Uchwyt powinien zamontować w odległości umożliwiającej swobodne dosięganie do niego, aby skorzystanie z niego nie wymagało dodatkowego wysiłku od użytkownika. Tak zamontowany uchwyt będzie przede wszystkim bezpieczny. Nie bez znaczenia jest także wysokość uchwytu, która również powinna być dobrana precyzyjnie do potrzeb konkretnego użytkownika. W przypadku niedużej toalety dobór poręczy jest relatywnie prosty – osoby starsze najczęściej szukają punktów podparcia przed sobą i nieco wyżej, aby mogły podciągnąć się podczas wstawania z toalety. Uchwyty kątowe montowane w pobliżu wanny czy brodzika powinny odpowiadać indywidualnym potrzebom seniora lub osoby z niepełnosprawnością, bowiem każdy boryka się z innymi problemami. Warto przy tym wziąć pod uwagę rozmiar wanny lub brodzika oraz sposób korzystania z niego. Nie należy przesadzać z wielkością uchwytu, gdyż zbyt duża poręcz może zabierać zbyt wiele miejsca i w praktyce okazać się niepraktyczną. Jeżeli łazienka jest mała, warto zwrócić uwagę na odległość uchwytu od ściany i wybrać model mniej odstający.
Szeroki wybór uchwytów kątowych dla niepełnosprawnych
W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo bardzo szeroką ofertę różnego rodzaju uchwytów kątowych dla osób starszych i niepełnosprawnych, które sprawdzą się zarówno w prywatnej, jak i publicznej łazience, np. w domu pomocy społecznej. Proponujemy uchwyty na każdą kieszeń, od najtańszych modeli wykonanych z tworzyw sztucznych lub stali węglowej malowanej proszkowo, po niezwykle eleganckie uchwyty ze stali nierdzewnej, czy mosiądzu. Niektóre uchwyty z naszej oferty są także wyposażone dodatkowo w nakładki antypoślizgowe, które podnoszą komfort użytkowania. Praktycznie wszystkie uchwyty kątowe z oferty naszego sklepu posiadają stosowne atesty i deklaracje, które potwierdzają ich solidne wykonanie, trwałość i bezpieczeństwo. Osobom, które nie chcą wydać fortuny na uchwyty kątowe dla niepełnosprawnych polecamy uchwyty białe oraz poręcze kątowe Etac Grab Handy. Uchwyty kątowe białe z naszej oferty mogą być wykonane z rurki o średnicy 25mm lub 32mm, zarówno z maskownicami otworów montażowych, jak i bez nich. Poręcze z rurki o większej średnicy polecane są osobom starszym borykającym się z bolesnościami dłoni. Uchwyty kątowe oferujemy także w wersji ze stali nierdzewnej polerowanej, która doskonale koresponduje z pozostałym wyposażeniem łazienki, oraz matowej, częściej stosowanej np. w toaletach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych w miejscach publicznych.