(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Uchwyty do wc

Filtrowanie   Sortowanie  

Aktywne filtry

Marka
Kolor uchwytu
Średnica uchwytu
Maskownice
Sposób montażu
Typ uchwytu
Dlugość (cm)

Aktywne filtry

Uchwyty do toalety – strefa WC bez barier

Uchwyty do WC ułatwiają wykonywanie codziennych czynności wszystkim osobom, które borykają się z obniżoną sprawnością ruchową. Montażu uchwytów pomagających korzystać z sedesu jest szczególnie pomocy w przypadku osób starszych, osób poruszających się na wózkach, czy osób po operacjach utrudniających wstawanie lub siadanie, np. operacjach stawów kolanowych lub biodrowych.

Uchwyt do WC w domowej łazience można skonfigurować dowolnie, w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Zastosowanie uchwytów ma służyć przede wszystkim podniesieniu komfortu życia domownika, a także zapewnić mu bezpieczeństwo. O ile w miejscach publicznych rodzaj i miejsce montażu uchwytów regulują odpowiednie normy, o tyle w domowej łazience czy toalecie jest to kwestia indywidualna i dowolna. W warunkach domowych wystarczającym uchwytem ułatwiającym korzystanie z WC może być zwykła poręcz kątowa.

Uchwyt do WC – jaki wybrać?

W przypadku domowej łazienki lub pomieszczenia toaletowego wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb, a uchwyt do WC można umieścić w niemal dowolnym miejscu, aby był on jak najwygodniejszy w obsłudze i łatwo dostępny. Warto przemyśleć swoje potrzeby i wyobrazić sobie, w których miejscach uchwyty są najbardziej potrzebne. Kluczowym problemem w przypadku osób starszych jest siadanie i wstawanie z sedesu. Standardowe muszle są, bowiem stosunkowo niskie, znacznie niższe niż krzesło. Warto zadbać o dobry uchwyt do WC i poręcz, które w tych czynnościach pomogą.

W przypadku małych pomieszczeń toaletowych, spotykanych w wielu polskich mieszkaniach, pomocne okażą się uchwyty kątowe zamontowane po jednej lub obu stronach toalety. Pozwolą one stabilnie opuścić się na toaletę oraz łatwiej z niej wstawać. Ze względu na ograniczoną przestrzeń należy dobrać uchwyty, które nie będą zbytnio ograniczać wolnej przestrzeni.

Jeżeli łazienka jest większa, a także zależnie od potrzeb, można zastosować także uchwyty uchylne – uchwyty dedykowane do WC, które można złożyć, kiedy nie są używane. Dzięki temu nie zajmują tyle miejsca, co uchwyt stały. Uchwyty te są wręcz niezbędne w przypadku osób przesiadających się na toaletę z wózka inwalidzkiego. Sprawdzą się również podczas opieki nad osobą starszą, która wymaga asekuracji podczas siadania. Montując uchwyt uchylny należy pamiętać o tym, aby wystawał on 15cm przed krawędzią miski toaletowej.

Wybierając uchwyt do WC warto sprawdzić, do jakiego materiału będzie montowany. W przypadku uchwytów naściennych odradza się montaż na ściankach karton gipsowych, gdyż istnieje ryzyko urwania uchwytu przy dużym obciążeniu. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż uchwytów naściennych (do najbliższej ściany pełnej, twardej) lub uchwytów wolnostojących, montowanych do podłogi.

Prawidłowy montaż uchwytów do WC

Według norm projektowania łazienek bez barier, w pobliżu WC powinny zostać zamontowane dwa uchwyty uchylne. Górne krawędzie poręczy do toalety powinny być w odległości 28cm nad krawędzią deski sedesowej oraz 74-76cm nad podłogą. Odległość między uchwytami powinna wynosić 65-70cm (między osiami uchwytów).