(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');

Uchwyty do wc

Filtrowanie   Sortowanie  
Marka
Kolor uchwytu
Średnica uchwytu
Maskownice
Sposób montażu
Typ uchwytu
Długość (cm)

Aktywne filtry

Resetuj wszystkie filtry

Uchwyty do toalety – strefa WC bez barier

Uchwyty do WC ułatwiają wykonywanie codziennych czynności wszystkim osobom, które borykają się z obniżoną sprawnością ruchową. Montażu uchwytów pomagających korzystać z sedesu jest szczególnie pomocy w przypadku osób starszych, osób poruszających się na wózkach, czy osób po operacjach utrudniających wstawanie lub siadanie, np. operacjach stawów kolanowych lub biodrowych.

Uchwyt do WC w domowej łazience można skonfigurować dowolnie, w zależności od własnych potrzeb i preferencji. Zastosowanie uchwytów ma służyć przede wszystkim podniesieniu komfortu życia domownika, a także zapewnić mu bezpieczeństwo. O ile w miejscach publicznych rodzaj i miejsce montażu uchwytów regulują odpowiednie normy, o tyle w domowej łazience czy toalecie jest to kwestia indywidualna i dowolna. W warunkach domowych wystarczającym uchwytem ułatwiającym korzystanie z WC może być zwykła poręcz kątowa.

 

Uchwyt do WC – jaki wybrać?

W przypadku domowej łazienki lub pomieszczenia toaletowego wybór jest uzależniony od indywidualnych potrzeb, a uchwyt do WC można umieścić w niemal dowolnym miejscu, aby był on jak najwygodniejszy w obsłudze i łatwo dostępny. Warto przemyśleć swoje potrzeby i wyobrazić sobie, w których miejscach uchwyty są najbardziej potrzebne. Kluczowym problemem w przypadku osób starszych jest siadanie i wstawanie z sedesu. Standardowe muszle są, bowiem stosunkowo niskie, znacznie niższe niż krzesło. Warto zadbać o dobry uchwyt do WC i poręcz, które w tych czynnościach pomogą.

W przypadku małych pomieszczeń toaletowych, spotykanych w wielu polskich mieszkaniach, pomocne okażą się uchwyty kątowe zamontowane po jednej lub obu stronach toalety. Pozwolą one stabilnie opuścić się na toaletę oraz łatwiej z niej wstawać. Ze względu na ograniczoną przestrzeń należy dobrać uchwyty, które nie będą zbytnio ograniczać wolnej przestrzeni.

Jeżeli łazienka jest większa, a także zależnie od potrzeb, można zastosować także uchwyty uchylne uchwyty dedykowane do WC, które można złożyć, kiedy nie są używane. Dzięki temu nie zajmują tyle miejsca, co uchwyt stały. Uchwyty te są wręcz niezbędne w przypadku osób przesiadających się na toaletę z wózka inwalidzkiego. Sprawdzą się również podczas opieki nad osobą starszą, która wymaga asekuracji podczas siadania. Montując uchwyt uchylny należy pamiętać o tym, aby wystawał on 15cm przed krawędzią miski toaletowej.

Wybierając uchwyt do WC warto sprawdzić, do jakiego materiału będzie montowany. W przypadku uchwytów naściennych odradza się montaż na ściankach karton gipsowych, gdyż istnieje ryzyko urwania uchwytu przy dużym obciążeniu. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż uchwytów naściennych (do najbliższej ściany pełnej, twardej) lub uchwytów wolnostojących, montowanych do podłogi.

 

Prawidłowy montaż uchwytów do WC

Według norm projektowania łazienek bez barier, w pobliżu WC powinny zostać zamontowane dwa uchwyty uchylne. Górne krawędzie poręczy do toalety powinny być w odległości 28cm nad krawędzią deski sedesowej oraz 74-76cm nad podłogą. Odległość między uchwytami powinna wynosić 65-70cm (między osiami uchwytów).

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');