(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Korzystanie z umywalki to codzienna czynność każdego z nas.

Jak wyposażyć strefę umywalki dla seniora lub osoby niepełnosprawnej?

Duża czy mała, umywalka to miejsce z którego korzystamy codziennie wykonując rozmaite czynności - mycie rąk, szczotkowanie zębów, mycie twarzy czy golenie. Gdy spędzamy przy niej dużą ilość czasu powinniśmy zadbać o to, aby korzystanie z niej było wygodne i wiązało się wyłącznie z czasem relaksu. 

Przemyślane i praktyczne wyposażenie strefy umywalki dla osób starszych lub niepełnosprawnych to rzecz niezwykle istotna, nie mniej ważna niż wyposażenie strefy WC, czy prysznica. Z biegiem lat użytkowanie tradycyjnej umywalki (najczęściej z szafką) może stawać się bowiem coraz trudniejsze. 

Seniorzy najczęściej skarzą się na trudności związane ze zbyt długą koniecznością przebywania w pozycji stojącej oraz przyjmowania pochylonej postawy. Korzystanie z umywalki w pozycji siedzącej byłoby dla nich wygodniejsze. Z kolei dla osoby poruszającej się na wózku lub mającej problemy z utrzymaniem równowagi tradycyjna umywalka z szafką jest zazwyczaj niepraktyczna. Wystarczy jednak zastosować kilka dodatków i dobrać odpowiednią umywalkę dla osoby niepełnosprawnej, aby ułatwić jej korzystanie z umywalki i umożliwić podjazd wózkiem.

Umywalka dostosowana do potrzeb

Optymalna głębokość umywalki dla seniora lub osoby niepełnosprawnej wynosi 50cm.  Dzięki temu możliwe jest korzystanie z umywalki korzystając z krzesła łazienkowego, taboretu lub siedząc na wózku. Ważny jest także dobór odpowiedniego syfonu umywalkowego, który zapewni maksimum wolnej przestrzeni pod umywalką, aby zmieściły się tam nogi użytkownika. Szerokość umywalki powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom - ważne jest, aby umożliwiała oparcie przedramion, co przełoży się na wygodniejsze użytkowanie. Odpowiednie profilowanie umywalki dodatkowo ułatwi korzystanie z niej. Szerokość jaką powinna mieć taka umywalka wynosi 60cm, co niestety często jest nieosiągalne w niewielkich łazienkach np. w blokach.

Jak już wspomniano, niezwykle ważny jest również syfon, gdyż po zamontowaniu standardowego syfonu "butelkowego" może się okazać, że nie będziemy w stanie wygodnie korzystać z umywalki przystosowanej do potrzeby osoby niepełnosprawnej. Montaż syfonu podtynkowego lub syfonu o konstrukcji teleskopowej należy rozważyć na etapie przygotowań do wymiany umywalki. Jeżeli nie ma możliwości zastosowania syfonu podtynkowego, na rynku z łatwością znajdziemy modele natynkowe, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pod umywalką nie powinien znajdować się postument.

Umywalka dla osób niepełnosprawnych Deante Vital

Umywalka profilowana dla osób niepełnosprawnych Deante Vital

Montaż umywalki dla osoby niepełnosprawnej

Według zaleceń, umywalka powinna zostać zamontowana maksymalnie na wysokości 80cm (licząc od górnej krawędzi umywalki). Nie jest to wymiar sztywny, bowiem najważniejszy jest oczywiście komfort użytkownika i dopasowanie wysokości montażu umywalki do wzrostu użytkowników. Jeśli zajdzie taka potrzeba, umywalka może zostać zamontowana niżej lub wyżej. Przyjmuje się jednak, że dolna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości minimum 60-70cm. Jeżeli umywalka znajduje się w pobliżu narożnika, należy pamiętać, aby znajdowała się ona minimum 20, a najlepiej 30cm od ściany bocznej. Najważniejsze, aby umywalka znajdowała się powyżej nóg użytkownika np. siedzącego na wózku.

Kolejny krok do pełnej wygody - armatura umywalkowa

Osobom starszym oraz niepełnosprawnym polecane są baterie umywalkowe z długimi wylewkami (wytyczne mówią, że otwór wylewki powinien znajdować się 40cm od przedniej krawędzi umywalki), które ułatwią np. mycie rąk w pozycji siedzącej. Warto zwrócić uwagę także na tzw. baterie lekarskie, zwane także bateriami łokciowymi, czy medycznymi. Posiadają one specjalne przedłużone uchwyty dzięki którym regulacja temperatury i ciśnienia wody jest jeszcze prostsza. Innym udogodnieniem może być bateria sensoryczna (zasilana np. bateriami, która reaguje na obecność dłoni użytkownika. 

Bateria łokciowa dla senioraBateria umywalkowa stojąca z linii Deante Vital

Jakie uchwyty do umywalki wybrać? Jak je dopasować?

W pobliżu umywalki mogą znaleźć się także uchwyty umywalkowe – przede wszystkim z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych, ale nie tylko. Osobom starszym mogą one posłużyć jako punkty podparcia i asekuracji. Poręcz umywalkowa oprócz wsparcia może także służyć jako uchwyt na ręczniki.

Uchwyt umywalkowy dobieramy w zależności od możliwości, jakie daje  zabudowa. Jeśli w łazience są odpowiednio grube ściany, można zamontować na nich uchwyty stałe lub uchylne. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy zastosować uchwyty wolnostojące, montowane do podłogi. Montaż poręczy ściennej na ścianie z karton-gipsu jest możliwy i bezpieczny tylko jeżeli na etapie montażu zostały założone dodatkowe wzmocnienia. W sytuacji, gdy umywalka dla niepełnosprawnych znajduje się w rogu łazienki, blisko ściany, może zostać zamontowany na niej uchwyt prosty.

Jak dobrać uchwyt dla niepełnosprawnych do umywalki? Poręcze umywalkowe powinny zostać zamontowane w odpowiedni sposób, aby korzystanie z nich było wygodne. Oto kluczowe wskazówki:

  • Górna krawędź poręczy powinna znajdować się 5cm nad górną krawędzią umywalki.
  • Odległość między umywalką, a osią uchwytu powinna wynosić 10cm.
  • Długość uchwytu umywalkowego powinna być minimum taka sama, jak głębokość umywalki lub większa o 10-15cm.

Uchwyty umywalkowe dla niepełnosprawnych

Uchwyty i poręcze umywalkowe dla niepełnosprawnych ze stali nierdzewnej

Podsumowanie

Strefy umywalki nie należy bagatelizować, ponieważ o bezpieczeństwo w łazience należy dbać w każdym miejscu. Odpowiednie wyposażenie tego miejsca pozwoli nie tylko z łatwością korzystać z umywalki, ale zapewni również komfort psychiczny. Wierzymy, że powyższe wskazówki będą dla Państwa pomocne. W razie dodatkowych pytań, personel naszego sklepu z wyposażeniem łazienek dla seniorów czeka na Państwa telefony i wiadomości.

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość