(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Ławka na wannę – jak wybrać model dla siebie?

Wiele osób starszych oraz osób obniżonej sprawności codziennie staje przed wyzwaniem związanym z korzystaniem z tradycyjnej wanny kąpielowej. W większości łazienek, szczególnie w mieszkaniach w blokach, wanny mają wysokie krawędzie i nie odpowiadają potrzebom, oraz możliwościom związanym z mniejszą sprawnością. Na szczęście, na rynku produktów medycznych i rehabilitacyjnych znaleźć można wiele rozwiązań, a jednym z nich może być ławka na wannę.

Zastosowanie ławki na wannę jest wskazane nie tylko w przypadku problemów z wchodzeniem do wanny lub wychodzeniem z niej, ale także w sytuacji, gdy korzystanie z wanny w pozycji leżącej wymaga zbyt dużego wysiłku lub jest niebezpieczne. Ławka na wannę umożliwia korzystanie z kąpieli na siedząco, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa, a przede wszystkim komfortu osoby starszej lub niepełnosprawnej. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia samodzielności i niezależności użytkownika, którą także można zyskać dzięki zastosowaniu ławki na wannę. Jeśli pomoc drugiej osoby jest niezbędna za względu na dolegliwości osoby chorej, odpowiednio dobrana ławka na wannę ułatwi przemieszczanie się do wanny i z powrotem oraz samą kąpiel.

Określenie potrzeb użytkownika jest kluczowe dla wyboru odpowiedniej ławki na wannę. Przejdźmy do odpowiedzi na pytanie: jaką ławkę wybrać?

Rodzaje ławeczek nawannowych

Ławki na wannę występują w wielu wariantach oraz pod różnymi nazwami. Wśród nich można jednak wyróżnić kilka najpopularniejszych rodzajów charakteryzujących się konkretnymi rozwiązaniami. Przed zakupem możecie Państwo także zapytać o poradę obsługi naszego sklepu.

Najprostszy wariant ławki na wannę to prosta półeczka wannowa z uchwytem, rączką asekuracyjną. Warto zwrócić uwagę na to, aby taka ławka na wannę posiadała powierzchnię antypoślizgową, otwory drenażowe oraz odpowiednią wytrzymałość (dopuszczalne obciążenie). Kluczowe dla bezpiecznego korzystania z ławki są elementy montażowe – powinny one odpowiednio stabilizować ławkę i minimalizować jej przesuwanie się po brzegach wanny. Rączki pomocnicze są na ogół wykonane z materiałów o jaskrawym kolorze, aby były łatwe do zlokalizowania, a w ich pobliżu znajdują się podręczne mydelniczki. Ławka na wannę w formie półki pozwala siedzieć wysoko nad dnem wanny oraz ułatwia wchodzenie do wanny.

Ławka na wannę ETAC Rufus

Kolejnym dostępnym rozwiązaniem są ławki wgłębne do wanien, które również charakteryzują się prostotą montażu. Umożliwiają one częściowe zanurzenie w wodzie podczas kąpieli. Należy jednak pamiętać, że poszczególne modele różnią się tzw. wymiarem wgłębnym, który określa jak bardzo obniżona względem krawędzi wanny jest powierzchnia siedziska. Osoby z dużymi trudnościami z korzystaniem z wanny powinny wybierać modele wyższe, dzięki czemu korzystanie z ławki wgłębnej będzie prostsze. Modeli ławek wgłębnych jest naprawdę sporo i każdy może wybrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do swoich potrzeb. 

Ławka wgłębna do wanny Etac

Ławka wgłębna do wanny Etac Rufus.
Ławka wgłębna do wanny z oparciemŁawka wgłębna do wanny z oparciem - niezwykle lekka dzięki aluminiowej konstrukcji!

Wybierając siedzisko do wanny warto także rozważyć wybór siedziska z oparciem, które w przypadku niektórych chorych zapewni większe bezpieczeństwo. Oparcie pozwoli także wygodniej i dłużej relaksować się podczas kąpieli. A może przydatnym udogodnieniem będzie praktyczne wycięcie higieniczne? Takie rozwiązanie stanowi ułatwienie dla każdego niezależnie od stopnia sprawności, pozytywnie wpływa także na komfort pracy opiekuna. 

Podsumujmy: wybierając pomiędzy ławką na wannę, a siedziskiem wgłębnym należy uwzględnić następujące czynniki:

  • trudności z wejściem do wanny,
  • problemy z siadaniem oraz wstawaniem,
  • potrzeba solidnej asekuracji podczas korzystania z kąpieli,
  • dolegliwości oraz przebyte zabiegi lub operacje,
  • wyposażenie łazienki - ewentualne zasłonki, kabiny i inne akcesoria.

Dlaczego należy uwzględnić wyposażenie łazienki? Siedząc wysoko na ławce nawannowej istnieje większe prawdopodobieństwo zachlapania łazienki - w takiej sytuacji warto wyposażyć się w zasłonkę prysznicową. W przypadki ławki wgłębnej problem ten jest nieco mniejszy. Oba rozwiązania jednak uniemożliwiają lub utrudniają montaż parawanu nawannowego. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób zabezpieczymy łazienkę przed nadmiernym zachlapaniem. 

Jaka jest wytrzymałość ławki na wannę?

Ważnym czynnikiem wyboru jest także maksymalne dopuszczalne obciążenie ławki oraz jej waga. Wzmocnione konstrukcje niektórych modeli pozwalają osiągnąć bardzo duże wytrzymałości, sięgające nawet do 200kg. Wzmocniona konstrukcja ławki może, aczkolwiek nie musi, oznaczać znacznie większą wagę urządzenia. Waga ławki na wannę jest ważna w przypadku osób słabszych, które w razie konieczności wyczyszczenia ławki mogą mieć problem z wyjęciem z wanny zbyt ciężkiego modelu. Ławka o zbyt małym dopuszczalnym obciążeniu może być niebezpieczna i zagrażać zdrowiu pacjenta oraz stać się źródłem dyskomfortu psychicznego. 

Siedziska obrotowe na wannę - łatwiejszy transfer osoby niepełnosprawnej

Obrotowe siedziska i ławki na wannę sprawdzą się szczególnie w przypadku osób niepełnosprawnych potrzebujących pomocy opiekuna podczas kąpieli. Możliwość obracania siedziska pozwala na znacznie wygodniejsze, bezpieczniejsze i szybsze znalezienie się w wannie i rozpoczęcie czynności pielęgnacyjnych. Rozwiązanie to występuje zarówno w formie siedzisk z oparciem i poręczami, jak i ławeczek z obrotowymi dyskami. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest uzależniony od indywidualnych preferencji i sprawności użytkownika.

Ławka na wannę z dyskiem obrotowym

Jaką ławkę na wannę wybrać?

Wybór odpowiedniej ławki na wannę często jest także związany z jej kosztem. Należy pamiętać, że na własnym bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać. Nie ma natomiast potrzeby, aby przepłacać za produkt, którego w pełni nie wykorzystamy, np. kupując droższą, wzmocnioną ławkę dla osoby o drobnej budowie ciała. 

Dlatego wybierając ławkę do wanny warto zastanowić się i określić podstawowe problemy, z którymi się borykamy i do nich dobrać rozwiązanie. Warto również spróbować przewidzieć perspektywy na przyszłość, aby wybrany model starczył na długo i nie wymagał wymiany w niedługim czasie. 

Choć ławki na wannę są coraz częściej spotykane, nawet w hipermarketach, to warto zaopatrzyć się w model atestowany i bezpieczny, posiadający status produktu medycznego. Nie bójmy się zapytać o poradę obsługi sklepu z wyposażeniem łazienek dla seniorów, który zna się na oferowanych produktach. Personel, po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, doradzi optymalne rozwiązanie.

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość