(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');

Poręcze i uchwyty w łazience osoby borykającej się z ograniczoną sprawnością ruchową lub niepełnosprawnością to absolutny warunek, który musi zostać spełniony, aby łazienka była miejscem bezpiecznym i wygodnym w użytkowaniu.

Czy warto kierować się ceną?

Wybierając uchwyty do łazienki, ostatnim kryterium jakim powinniśmy się kierować powinna być cena. Należy pamiętać, że poręcze dla niepełnosprawnych mają im zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo i ochronę przed groźnymi wypadkami. Z tego powodu nie warto oszczędzać i wybierać uchwytów bez żadnej dokumentacji, badań, czy atestów. Jednak dobre uchwyty dla niepełnosprawnych nie muszą kosztować fortuny. Najważniejszym warunkiem, jaki powinny spełniać bezpieczne pochwyty to posiadanie atestu oraz informacji o maksymalnym obciążeniu. Tylko wtedy mamy gwarancję, że prawidłowo zamontowana poręcz nie stwarza zagrożenia dla użytkownika.

Pośród atestowanych uchwytów dla niepełnosprawnych znajdziemy bardzo wiele modeli w różnym zakresie cenowym. Do najtańszych należą poręcze wykonane z tworzywa sztucznego. Nie należy się ich obawiać – obecnie stosowane tworzywa sztuczne zapewniają bardzo wysoką wytrzymałość na różnego rodzaju obciążenia. Zdecydowana większość poręczy dostępnych na rynku jest jednak wykonywana ze stali węglowej lub nierdzewnej. Do wyboru mamy uchwyty w kolorze białym lub czarnym, a także wykonane z polerowanej lub matowej stali nierdzewnej (przez wielu klientów określane jako „chromowane”).

Poręcze łazienkowe to produkty wyspecjalizowane, a to oznacza, że konkretne typy uchwytów są przeznaczone do montażu w określonych miejscach łazienki. Oprócz modeli dedykowanych występują także modele uniwersalne – są to poręcze proste o niemal dowolnej długości, które mogą zostać zamontowane w łazience lub innym dowolnym miejscu mieszkania. Do najczęściej stosowanych poręczy należą uchwyty umywalkowe i prysznicowe oraz uchwyty kątowe i łukowe. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiemy już, że bezpieczne uchwyty nie powinny stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia osób niepełnosprawnych, dlatego tak ważne jest, aby posiadały odpowiednie atesty i deklaracje użytkowe. Kolejnymi ważnymi czynnikami są:

  • wysoka jakość wykonania,
  • odpowiedni projekt,
  • prawidłowy dobór, rozmieszczenie i montaż uchwytów w łazience.

Jakość wykonania i projekt idą niejako w parze. Uchwyty dla niepełnosprawnych powinny mieć obłe kształty, które nie stwarzają ryzyka urazu czy przypadkowego skaleczenia. Odpowiedni dobór materiałów do produkcji musi zapewniać odpowiednią wytrzymałość, trwałość powierzchni i stabilny montaż. Poręcze powinny spełniać swoje zadanie i nie stanowić zagrożenia dla użytkownika, dlatego tak ważna jest wysoka jakość wykonania, odpowiednie wykończenie i np. stosowanie gumowych elementów zabezpieczających. Powinny być także trwałe i odporne na uszkodzenia. 

Prawidłowy dobór, rozmieszczenie i montaż uchwytów jest kluczowy, ponieważ nawet uchwyty z najwyższej półki zamontowane w nieodpowiedni, niepraktyczny sposób nie będą spełniały swojego zadania. Warto zatem poradzić się sprzedawcy przed zakupem, czy dany uchwyt będzie się sprawdzał w konkretnym miejscu łazienki, czy możliwy jest jego bezpieczny montaż, czy może jednak zastosować inne rozwiązanie. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez klientów jest nieuwzględnienie rodzaju podłoża w łazience, w wyniku czego bezpieczny montaż uchwytów jest niemożliwy.

Rodzaj podłoża ma decydujący wpływ na rodzaj uchwytów np. w pobliżu misek sedesowych. Często są one bowiem zabudowane ściankami z karton-gipsu, na których nie przewidziano montażu uchwytów. W takiej sytuacji jednym z rozwiązań może być np. montaż uchwytu podłogowego. W bezpiecznym, trwałym montażu pomogą solidne śruby i kołki, które są dołączane do uchwytów przez większość producentów. 

Dobór poręczy do własnych potrzeb i możliwości w łazience rzutuje na późniejszą satysfakcję z ich użytkowania. W dokładnym wyborze powinien doradzić Państwu projektant łazienki, montażysta lub sprzedawca uchwytów. W poszczególnych miejscach łazienki najczęściej stosowane poręcze to:

  • poręcze umywalkowe, uchwyty umywalkowe na blasze – w pobliżu umywalki,
  • uchylne i stałe poręcze łukowe, uchwyty uchylne wolnostojące, poręcze kątowe i proste – w pobliżu miski sedesowej,
  • uchwyty kątowe, poręcze proste, niekiedy poręcze łukowe – pod prysznicem,
  • uchwyty proste i kątowe – w pobliżu wanny.

Wymiary i rozmieszczenie poręczy dla niepełnosprawnych

W przypadku prywatnej łazienki sposób rozmieszczenia uchwytów, wysokość i kąt ich montażu, odległości pomiędzy poręczami są kwestią indywidualną (zależną od wzrostu, wagi, sprawności, dolegliwości), warto jednak trzymać się pewnych wzorców, aby uniknąć błędów. Przed doborem uchwytów niezbędne są pomiary łazienki oraz uzmysłowienie sobie, gdzie są one najbardziej potrzebne. Warto zwrócić także uwagę na to, gdzie i czego chwytami się instynktownie. W tych miejscach winny znaleźć się odpowiednie poręcze. Średnica poręczy zależy od rozmiaru dłoni i sprawności użytkownika – grubsze poręcze są łatwiejsze w pochwyceniu, jednak nie każdemu  one odpowiadają. Rozmiary poręczy powinny być dopasowane do rozmiarów urządzeń sanitarnych tj. umywalki, czy miski WC.

Ciekawą propozycją są także poręcze dla niepełnosprawnych 2 w 1, wielofunkcyjne, wyglądem nieprzypominające klasycznych poręczy łazienkowych. Takie poręcze zaprojektowała polska firma Deante. Uchwyty z serii VITAL znajdziecie Państwo w ofercie naszego sklepu. Przykładem takiego wielofunkcyjnego uchwytu może być poręcz z wieszakiem na ręcznik. Do poręczy toaletowych uchylnych można dokupić także np. zawieszki na papier toaletowy. Ostatnim trendem łazienkowym są czarne uchwyty, które pozwalają tworzyć niezwykle eleganckie aranżacje łazienkowe. Na rynku poręczy łazienkowych znajdziemy spory wybór modeli pomalowanych na czarny, matowy kolor.

Pod uwagę należy wziąć także rozmiary łazienki – nie należy montować w małej łazience zbyt dużej ilości poręczy które „mogą się przydać”, ponieważ w rezultacie możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego, czyli utrudnić swobodne korzystanie z łazienki i poruszanie się po niej. W przypadku ograniczonej przestrzeni warto rozważyć np. montaż poręczy łukowych uchylnych zamiast stałych oraz wybór mniejszych gabarytowo poręczy. W poszczególnych miejscach łazienki możemy stosować różne poręcze w zależności od możliwości, jakie daje przestrzeń i podłoże.

Jak wybrać uchwyty do łazienki?

Wybierając uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych należy uwzględnić szereg czynników technicznych, ale nie tylko. Zebranie informacji dotyczących możliwości przestrzennych, kluczowych problemów użytkownika i jego sprawności, określenie najważniejszych potrzeb i odpowiednie rozplanowanie pozwoli stworzyć przemyślaną, przyjazną dla mieszkańców łazienkę bez barier. W doborze poręczy powinien pomóc montażysta lub obsługa sklepu, która na podstawie szeregu pytań pomoże wybrać odpowiednie rozwiązania. Uchwyty do łazienki powinny rozwiązywać problemy konkretnej osoby i dlatego nie ma jednego, niezmiennego standardu, jeżeli chodzi o dobór i sposób rozmieszczenia poręczy dla niepełnosprawnych w prywatnej łazience. Przeprowadzenie analizy potrzeb użytkownika pozwoli określić, czy potrzebne są uchwyty do wanny, pod prysznicem, czy może poręcze do wstawania z toalety.

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');