(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Łazienka to miejsce, gdzie łatwo o nieszczęśliwy wypadek – śliskie powierzchnie sprawiają, że chwila nieuwagi może skutkować poślizgnięciem i upadkiem. Dziś prezentujemy 4 akcesoria łazienkowe, które znacznie podnoszą komfort codziennych zabiegów higienicznych, ułatwiają poruszanie się po łazience i wykonywanie wielu czynności. Dzięki nim łazienka staje się dla seniorów dużo bezpieczniejszym i bardziej przyjaznym miejscem. 

Maty antypoślizgowe

Najprostszym i najszybszym sposobem na uczynienie łazienki miejscem bezpieczniejszym dla seniora jest umieszczenie w niej mat antypoślizgowych, które pozwalają zabezpieczyć się przed poślizgnięciem na mokrych płytkach. Miejsca, w których umieszczenie maty jest najważniejsze to okolice umywalki oraz miejsca kąpieli.

Maty antypoślizgowe warto umieścić także na dnie brodzika lub wanny, ponieważ ich powierzchnia pod wpływem wody i mydeł staje się wyjątkowo śliska i niebezpieczna. Maty powinny posiadać przyssawki, które uniemożliwią ich przesuwanie, a tym samym zminimalizują ryzyko upadku.

Krzesła i stołki

Dostosowując łazienkę do potrzeb seniora warto pomyśleć o krześle lub stołku. Jeśli osoba korzystająca z łazienki szybko się męczy, z pewnością przydatne stanie się krzesło, które pozwoli jej swobodnie odpocząć. 

Z kolei  lekki stołek prysznicowy znacznie ułatwi korzystanie z natrysku w brodziku. Większość dostępnych modeli posiada nóżki zakończone gumowymi nasadkami, dzięki czemu nie tylko nie rysują one powierzchni brodzika, ale i ograniczają ślizganie się stołka. Możliwość wzięcia kąpieli w pozycji siedzącej stanowi bardzo duży komfort, szczególnie, jeżeli stołek posiada specjalne wycięcie higieniczne dodatkowo ułatwiające higienę osobistą.

Krzesło lub taboret prysznicowy podniesie komfort natrysku oraz pozwoli na chwilę odpoczynku.

W przypadku wanny, warto rozważyć jej wymianę na nową, stworzoną specjalnie dla seniorów otwieraną wannę z drzwiczkami lub brodzik niskoprogowy. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości – należy sprawić, aby korzystanie z wanny było łatwiejsze i bezpieczniejsze. W wannie warto umieścić specjalne siedzisko, czy ławeczkę. Wybór modeli jest bardzo szeroki. 

Siedzisko wannowe pozwoli wygodnie wziąć kąpiel w pozycji siedzącej.

Ławki nawannowe, montowane na rantach wanny ułatwiają wchodzenie do niej, jednak po wejściu istnieje spore ryzyko zachlapania łazienki. Ten problem rozwiązują siedziska wgłębne, które wpuszczane są do wanny na głębokość około 15cm – zmniejszając w ten sposób ilość wody wydostającej się poza nią. Siedziska posiadające wycięcia higieniczne znacznie podnoszą komfort higieny intymnej. Regulowane stelaże pozwalają dopasować siedziska do niemalże każdej wanny. Klienci firmy Łazienka bez barier najczęściej wybierają siedzisko dowannowe Meyra DuBaStar.

Schodki i stopnie dowannowe

Wchodzenie do wanny czy brodzika z reguły sprawia seniorom najwięcej trudności – dlatego jest to miejsce szczególnie ważne. Wsparciem dla nich mogą być stopnie dowannowe i schodki, które rozwiązują problem wysokiego podnoszenia nogi. Dzięki nim wejście do wanny jest łatwiejsze i wymaga mniejszego wysiłku. Bardzo ważne jest, aby schodek, czy stopień posiadał gumowe nakładki antypoślizgowe. 

Stopnie dowannowe i schodki znacznie ułatwiają wchodzenie do wanny lub brodzika.

Uchwyty łazienkowe

Uchwyty łazienkowe zapewniają dodatkową asekurację i zapobiegają utracie równowagi. Warto zamontować je w miejscach, w których seniorzy napotykają najwięcej trudnych do pokonania barier. Do takich miejsc najczęściej należą wanną lub brodzik.

Jeśli higiena odbywa się w pozycji siedzącej, przydatny będzie uchwyt ułatwiający wstawanie z krzesła, czy siedziska. W rejonie wanny można zamontować także uchwyty, które umożliwią bezpieczniejsze wchodzenie, poruszanie się, siadanie, jak i wstawanie. 

Uchwyty łazienkowe mogą pomóc seniorom także podczas korzystania z umywalki, czy miski sedesowej. Do tej ostatniej można także zamontować wygodną nakładkę podwyższającą.

Na rynku produktów pomocniczych znajdują się także uchwyty montowane na specjalne, mocne przyssawki, które nie wymagają osadzania w ścianie i mogą być w każdym dowolnym momencie przestawione. Warto zainwestować w takie uchwyty jako produkty pomocnicze. Przy zakupie jakiegokolwiek uchwytu należy pamiętać, aby był to atestowany produkt medyczny posiadający deklarację CE – tylko takie gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

Aby w dużym stopniu poprawić jakość i wygodę korzystania z łazienki przez seniorów, nie trzeba wbrew pozorom od razu wydawać dużych sum pieniędzy. Wystarczy zastosować kilka podstawowych dodatków łazienkowych, aby codzienna higiena stała się nie tylko bardziej komfortowa, ale i przede wszystkim dużo bardziej bezpieczna. 

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość