Jaką wannę z drzwiami wybrać?

Wanna z drzwiami RELAX

Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie stanowi nie lada wyzwanie. Wybór odpowiedniego modelu nie powinien być pochopną decyzją. Jakie cechy powinna mieć wanna z drzwiami? Na jaką wannę się zdecydować? Te pytania zadaje sobie każdy kupujący, a stawka jest wysoka - jej zakup to przecież inwestycja na wiele lat, dlatego musi być dobrze przemyślana, a finalny użytkownik zadowolony.

Obecnie większość z nas, zanim dokona wyboru, starannie przegląda strony internetowe, prosi o poradę znajomych i porównuje oferty. Proces poszukiwań i wyboru jest szczególnie ważny w przypadku wyposażenia, które ma rozwiązywać ważne problemy na długi czas, zapewniać wysoki komfort, a także niezawodność przez wiele lat. W przypadku zakupu wanny z drzwiami cena absolutnie nie powinna być jedynym lub kluczowym kryterium wyboru.

Wanna otwierana to zakup na lata, dlatego zdecydowanie należy wystrzegać się niewiadomego pochodzenia wanien w podejrzanie niskich cenach. W przypadku jakichkolwiek problemów naprawa może być znacznie utrudniona lub niemożliwa. Może się zdarzyć, że zdobycie części zamiennych może się przedłużać, a nikt nie chciałby przecież zostać pozbawionym możliwości higieny przez długi okres czasu.

Dbaj o zdrowie - kompleksowo.

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej wanny z drzwiami, warto dowiedzieć się:

  • z jakich surowców wyprodukowano dany model,
  • jaka jest żywotność poszczególnych elementów,
  • jaki jest okres i zakres okres gwarancji.

Wpływ na bezpieczeństwo produktu ma również stosowanie najwyższej jakości, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, co potwierdza atest bezpieczeństwa wydawany przez Państwowy Zakład Higieny. Kupując wannę z atestem macie Państwo pewność, że w trakcie kąpieli do wody nie przenikają żadne szkodliwe dla zdrowia substancje.

Atestowana wanna z drzwiami

Wanna wykonana z surowców najwyższej jakości pozwoli również korzystać z kąpieli solankowych, ziołowych, a nawet borowinowych - bez obaw o zżółknięcie wanny!

Czy kupowana wanna jest kompletna?

Kupujący powinien również sprawdzić co wchodzi w skład zestawu, innymi słowy, czy kupuje on wannę kompletną i gotową do montażu. Dodatkowym atutem będą np. akcesoria do pielęgnacji wanny. Jeżeli w zestawie są obudowy, powinny one posiadać możliwość szybkiego zdjęcia, aby w razie potrzeby dostać się do zapchanego syfonu. 

Warto zastanowić się co dokupić do wanny, jakie akcesoria mogą być pomocne w trakcie kąpieli i podnieść jej bezpieczeństwo? Im szersza oferta sprzedawcy tym więcej elementów wyposażenia łazienki możemy kupić w jednym miejscu, oszczędzając czas, pieniądze oraz wynegocjować dodatkowy rabat. ;-)

Na co warto zwrócić uwagę? Jakie zadać sobie pytania?

Naszym zdaniem w wannie powinien znaleźć się również otwór przelewowy, który zapobiega zalaniu łazienki w przypadku, gdyby użytkownik zapomniał o zakręceniu wody. Przelew pozwala również na montaż korka automatycznego (obsługiwanego ręką), który dla osób starszych jest znacznie bardziej praktyczny i łatwy w obsłudze niż korki typu click-clack albo klasyczne, gumowe korki wciskane w otwór odpływowy.

Na pytanie o to, jaką wannę z drzwiami wybrać, najlepsza odpowiedź brzmi: taką, która w najwyższym stopniu będzie odpowiadać potrzebom użytkownika. Zatem najważniejsza jest jej funkcjonalność i przemyślane rozwiązania, które pozwolą na wygodne i bezpieczne użytkowanie. Nie ma wanny, która byłaby idealna dla każdego. Każdy użytkownik ma inne potrzeby i boryka się z innymi problemami, a różne możliwości i ograniczenia stwarza również łazienka. Szukając odpowiedniej wanny z drzwiami należy odpowiedzieć sobie na kilku pytań:

  • Ile miejsca na wannę mam w swojej łazience?
  • Kto będzie korzystał z wanny?
  • Jakie wyposażenie łazienki znajduje się w pobliżu wanny i może ewentualnie przeszkadzać?
  • Czy użytkownik wanny ma problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej?
  • Czy użytkownik preferuje kąpiel w pozycji leżącej, czy siedzącej?
  • Czy potrzebna jest pomoc drugiej osoby podczas kąpieli?

Na rynku znajduje się bowiem wiele modeli wanien otwieranych, zarówno z siedziskami jak i bez, niższych i wyższych, otwieranych do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zatem wybierając wannę z drzwiami należy uwzględnić indywidualne potrzeby i możliwości.

Otwierana do wewnątrz wanna z drzwiczkami.

Arcyważne detale - antypoślizgowe powierzchnie, sposób zamykania i inne.

Antypoślizgowe dno wanny z drzwiczkami

Duży wpływ na funkcjonalność mają detale, które mogą ułatwiać lub w niektórych przypadkach utrudniać korzystanie z wanny konkretnej osobie. Warto zwrócić uwagę na to, aby wanna z drzwiami posiadała antypoślizgową powierzchnię dna, która podnosi bezpieczeństwo i pozwala zapobiegać poślizgnięciom. Nie mniej ważne jest umiejscowienie mechanizmu zamykającego drzwiczki – należy ocenić, czy praktyczniejsza dla osoby korzystającej z wanny będzie dźwignia umieszczona w środku, czy na zewnątrz wanny. Dodatkowym szczegółem ułatwiającym codzienne użytkowanie może być uchwyt znajdujący się na drzwiach, który pozwala szybciej i wygodniej je obsługiwać.

Wybierając wannę z drzwiami należy również zwrócić uwagę na to, w którą stronę otwierają się drzwi. Modele z drzwiami otwieranymi do wewnątrz pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience i nie kolidują z jej pozostałym wyposażeniem. Częstokroć modele z drzwiczkami otwieranymi na zewnątrz posiadają znacznie szersze wejście, niż wanny z drzwiami otwieranymi do środka.

Szukając wanny z siedziskiem lub możliwością jego montażu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na wysokość osadzenia siedziska. Optymalna wysokość wynosi około 45 centymetrów i odpowiada ona wysokości tradycyjnego krzesła. Dzięki temu wstawanie z siedziska nie sprawia dodatkowych trudności.

Podejmując decyzję o zakupie, dowiedz się na jakiej wysokości znajduje się siedzisko w interesującej Cię wannie. Jeżeli decydujesz się na zakup wanny typu leżącego, za to z możliwością włożenia osobnego siedziska, dowiedz się jakie modele proponuje sprzedawca i czy odpowiadają one potrzebom użytkownika pod względem wysokości, dodatkowego oparcia, czy wycięcia higienicznego.

Wanna typu leżącego może być bardziej uniwersalna i umożliwiać również prysznic w pozycji stojącej, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów wielopokoleniowych. Wszystkie powyższe szczegóły wbrew pozorom mają bardzo duży wpływ na satysfakcję z zakupu.

Wanna z siedziskiem

Kto powiedział, że wanna musi być biała?

Nie da się ukryć, że każdy chciałby aby jego łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale i cieszyła oko. Klienci firmy Łazienka bez barier coraz częściej poszukują wanien kolorowych lub dwukolorowych, aby tworzyć w swoich łazienkach piękne aranżacje. Warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość wykonania wanny lub obudowy w kolorze i czy pobierane są za to dodatkowe opłaty.


Wanna z drzwiami RELAX w kolorze niebieskim.

Wanna dla seniora RELAX biało-czarna.

Klucz do wyboru wanny z drzwiami.

Na pytanie „jaką wannę z drzwiami wybrać” należy odpowiedzieć: adekwatną do potrzeb użytkownika. Warto zdecydować się na produkt bezpieczny i atestowany. Wykorzystanie najwyższej jakości surowców, choć nie pozostaje bez wpływu na cenę, gwarantuje wieloletnie zadowolenie i satysfakcję. Zwrócenie uwagi na niekiedy pozornie nieistotne detale to klucz do wyboru wanny idealnej dla Państwa.

Udostępnij wpis