(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

W domowych warunkach możemy także przygotować kąpiel borowinową, która pomoże zregenerować naskórek, przyniesie ulgę w stanach zapalnych tkanek miękkich (schorzenia mięśni), kości i stawów, a także w chorobach reumatycznych. Bogactwo składników borowiny sprawia, że pozytywnie wpływa ona na cały organizm, także na skórę. Wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz regeneracyjne.

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny wykonuje się w polskich uzdrowiskach od ponad stu lat. Bez problemu można robić je także w zaciszu domowej łazienki. W sanatoriach i uzdrowiskach stosuje się borowinę w postaci torfowego mułu, co podnosi jej skuteczność i efektywność. Z pełnej kąpieli mogą korzystać tylko osoby, które nie mają problemów z krążeniem, ponieważ jest ona obciążająca dla organizmu. Znacznie lżejsze są półkąpiele i okłady borowinowe. 

Wskazania i przeciwskazania.

Wskazania do kąpieli borowinowych to między innymi: lekkie stany zapalne narządów ruchu (mięśnie, kości, stawy), choroby reumatyczne, zespoły bólowe, obrzęki po urazach, rwa kulszowa, niedowłady, miażdżycowe zwężenie naczyń.

Przeciwskazania do kąpieli borowinowych to między innymi: ostre stany zapalne, żylaki, wrzody, niewydolność krążenia, choroba wieńcowa, stany po zawale, zaawansowana miażdżyca, niewydolność oddechowa, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe.

Jak przygotować kąpiel borowinową w domu?

Przed zastosowaniem kąpieli borowinowej w domu, warto skonsultować się z lekarzem.

W warunkach domowych korzysta się z rozpuszczalnej kostki borowinowej, którą można nabyć np. w aptece. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie – wskazane jest spożycie dużej ilości wody mineralnej, ponieważ kąpiel borowinowa ma silne właściwości rozgrzewające

Dostępne są także specjalne ekstrakty z torfu. Stosowanie takiego środka jest bardzo proste – wystarczy dodać określoną ilość preparatu do gorącej wody.

Pierwsza kąpiel powinna trwać około 10-15 minut, a następne maksymalnie do 25 minut. Po skończonym zabiegu należy odpoczywać w pozycji leżącej przez około pół godziny. Temperatura odpowiednia dla odpoczynku po kąpieli to około 22 stopni.

Oprócz kąpieli, z nagrzanych płatów torfu można wykonywać borowinowe okłady. Kostkę torfową umieszcza się w folii, nagrzewa w wodzie, a następnie ( po zdjęciu folii ) przykłada do chorego miejsca i przykrywa folią, ręcznikiem i kocem. Kompres trzymamy przez 30 minut, zabieg wykonujemy 10 dni z rzędu. W przypadku świeżych urazów i ostrych stanów zapalnych, okłady robi się na zimno. Można je także wykonywać za pomocą pasty borowinowej.

Borowina występuje także w postaci soli borowinowej, którą można wykorzystywać do moczeniu stóp oraz kąpieli. Wykazuje ona działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pomaga w łagodzeniu bólów i spowalnia starzenie.

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość