(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Kąpiele lecznicze od lat są stosowane we wszelkiego rodzaju sanatoriach i uzdrowiskach.  Szczególnie długą tradycją cieszą się kąpiele siarczkowe, które w Polsce wykonywane są już od 150 lat. Od wielu lat pomagają one leczyć rozmaite dolegliwości.

Lecznicza moc kąpieli jest bowiem znana nie od dziś. Jest to jeden z podstawowych rodzajów zabiegów opartych na prozdrowotnych właściwościach substancji pochodzenia naturalnego – minerałów i roślin. 

Niestety nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z tych dobrodziejstw natury w specjalnym ośrodku. Powodów jest wiele, a najbardziej prozaiczna przyczyna to zwyczajny brak czasu. Wyjazdy do takich ośrodków często mogą być dla wielu z nas zbyt kosztowne.

Z cudownych kąpieli leczniczych możemy na szczęście korzystać we własnych domach. Posiadacze wanien z drzwiami z powierzchnią żelkotową nie muszą martwić się o odbarwienie powierzchni wanny – zastosowane w nich tworzywo jest na nie zupełnie odporne. Niezbędne olejki, zioła i sole można zakupić w sklepach i Internecie. 

W poniższym artykule postaramy się przedstawić informacje dotyczące kąpieli siarczkowych – ich właściwości, wskazania i przeciwskazania, a także sposoby przygotowania. Zapraszamy do lektury!

Zbawienna moc jonów siarki objawia się w kąpielach siarczkowych.

Kąpiele siarczkowe.

Kąpiele siarczkowe swoje lecznicze właściwości zawdzięczają jonom siarczkowym i siarkowodorowi. W skład solanki wchodzą także inne mikro i makroelementy.

Pozwalają oczyścić organizm z toksyn i poprawić mikrokrążenie (mają działanie przeciwmiażdżycowe) , a także uzupełnić ilość siarki w organizmie. Pozytywnie wpływają na regenerację tkanek oraz chrząstek stawowych. Wspomagają układ kostny w schorzeniach zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz chorobach reumatycznych. Pomagają poprawić ruchomość stawów, redukują obrzęki i zmniejszają dolegliwości bólowe. Ponadto odświeżają i wygładzają skórę. 

Wskazania i przeciwskazania.

Wskazania dla kąpieli siarczkowych to między innymi: przewlekłe zapalenie stawów, nerwobóle, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, miażdżyca, przewlekłe choroby skóry.

Przeciwskazania dla kąpieli siarczkowych: choroby nowotworowe, znaczna niewydolność, krążenia, zaburzenia rytmu serca, niskie ciśnienie, podeszły wiek (wymaga konsultacji lekarskiej), stany gorączkowe.

Przygotowanie kąpieli siarczkowej.

Kąpiel siarczkowa powinna trwać około 10 minut, powinno się także odbyć ich kilka (3-4 w tygodniu). Należy pamiętać, aby w kąpieli unikać gwałtownych ruchów i poruszania się w wannie, aby zminimalizować ulatnianie się siarkowodoru. Woda powinna znajdować się poniżej serca. Jej temperatura powinna być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała. Po każdej kąpieli wskazane jest kilkudziesięciominutowe (30-60 minut) leżenie, aby minęło lekkie zaczerwienienie skóry. Prysznic po kąpieli bierzemy dopiero po 3 godzinach od kąpieli. W solance siarkowej można kąpać także same kończyny (kilkanaście razy). Takie kuracje warto powtarzać co pół roku, aby utrzymać ich lecznicze działanie. 

Kąpiel siarczkowa w domu.

Kąpiel siarkową możemy sami przygotować w domowych łazienkach. W tym celu możemy skorzystać z wody siarkowej pobranej bezpośrednio ze źródła, kupić specjalną emulsję lub koncentrat siarkowy w postaci granulek. Sposób przygotowania takiej kąpieli jest różny, w zależności od stosowanego środka. Ważne jednak, aby zadbać o wentylację w łazience, oraz aby po kąpieli przez minimum pół godziny odpocząć w ciepłym miejscu. Kąpiel najlepiej wykonać przed snem.

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość