(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Kąpiel w wannie to dla wielu z nas fantastyczna przyjemność. Kojarzy się na ogół pozytywnie i stanowi moment wyciszenia, odprężenia ciała i zmysłów. Jest nie tylko elementem naszej higieny, ale i pozytywnie wpływa na stan ducha. Co więcej, nawet w warunkach domowych możemy sprawić, by kąpiel w wannie miała właściwości lecznicze!

Zbawienna moc ziół.

Z pewnością większość z nas słyszała w życiu o zbawiennym wpływie ziół na nasze zdrowie. Sporządzane z nich wywary mogą działać cuda. Nie od dziś wiadomo, że pozwalają poprawić samopoczucie, dodać urody czy leczyć dolegliwości. Czy wiedzieliście Państwo o możliwości korzystania z cudownych właściwości ziół w formie… kąpieli?

Kąpiele ziołowe mogą wielorako wpływać na nasze ciało. Szczególnie pozytywny wpływ mają na naszą skórę. Działają uspokajająco i oczyszczająco, a także pomagają uśmierzać bóle, pobudzają i dodają energii. Wzmacniają organizm, gaszą stany zapalne i poprawiają ukrwienie. 

Zioła rozpuszczone w wodzie łatwiej trafiają do krwiobiegu dzięki rozmiękczeniu warstwy rogowej naskórka. Ich lecznicze składniki przedostają się do organizmu także poprzez gruczoły potowe i łojowe. Zioła dodane do kąpieli w formie olejku ulatniają się wraz z parą wodną, dzięki czemu dostają się także do płuc i trafiają do krwioobiegu. 

Zioła mają zbawienny wpływ na zdrowie.

Zanim dodamy do naszej kąpieli odpowiednich ziół,  pamiętajmy, aby przestrzegać kilku ważnych zasad.

1) Przede wszystkim nie należy przesadzać z temperaturą wody – zbyt wysoka temperatura może źle wpływać na zdrowie i samopoczucie poprzez niekorzystny wpływ na układ krążenia (szczególnie dotyczy to osób po sześćdziesiątym roku życia) oraz ogólne osłabienie organizmu. 

2) Kąpiel nie powinna trwać dłużej, niż 20 minut. 

3) Zbyt częste korzystanie z kąpieli w wannie może także źle wpływać na kondycję skóry – rozpulchniać ją i osłabiać jej właściwości obronne. W przypadku osób starszych częste rozpulchnianie skóry i jej niedostateczne osuszanie może skutkować zwiększonym narażeniem na zakażenie grzybicą. 

Jak przygotować kąpiel ziołową? 

Jednym z ważnych czynników wpływających na efektywność działania kąpieli jest temperatura wody – nie powinna ona być zbyt gorąco, najlepiej gdy będzie zbliżona do temperatury ciała. Należy pamiętać o tym, aby nie zanurzać, jeżeli planujemy kąpiel w wodzie o temperaturze powyżej 37 stopni Celsjusza.

Jak już wspomnieliśmy, kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Osoby starsze szczególnie starannie powinny się do niej przygotować – skonsultować z lekarzem (kłopoty krążeniowe są przeciwskazaniem dla gorących kąpieli), a także zrobić testy alergiczne. 

Sposobów dodawania ziół do kąpieli jest bardzo wiele, dlatego warto zaznajomić się z instrukcją na ich opakowaniu. W sklepach zielarskich i Internecie znajdziemy sporo gotowych mieszanek, choć najlepsze będą zioła świeże, samodzielnie przygotowane. Jednym ze sposobów jest umieszczenie woreczka z ziołami w strumieniu wody nalewanej do wanny. Wcześniej przygotowany wywar z ziół możemy dodać także bezpośrednio do wody. 

Kąpiele ziołowe mogą pomagać na wiele dolegliwości.

Kąpiele ziołowe dla seniorów.

Szczególnie polecaną seniorom kąpielą ziołową jest kąpiel z dodatkiem bluszczyka kurdybanka. Zioło to ma wiele cudownych właściwości – pomaga łagodzić szumy uszne, wzmacnia odporność i serce, a także odtruwa organizm. Kąpiel kurdybankowa pozwala łagodzić bóle reumatyczne, a także dolegliwości związane z podagrą (dną moczanową).  Należy pamiętać, aby serce nie znajdowało się pod poziomem wody.

Sposób przygotowania: około 150g bluszczyku kurdybanka wsypujemy do garnka i dodajemy zimnej wody, a następnie zaczynamy gotować. Gdy woda zacznie wrzeć, całość gotujemy na wolnym ogniu przez 20 minut. Przecedzamy otrzymany napar i dodajemy do wanny z wodą.

Kąpiel kurdybankowa pomaga w bólach reumatycznych.

Kąpiel z dodatkiem melisy i mięty to doskonała propozycja dla osób zmęczonych psychicznie, zniechęconych i zestresowanych. Pozwala odzyskać stracone siły, wyciszyć się i uspokoić. Melisa ma działanie antystresowe, pozwala ukoić nerwy i ułatwia zasypianie. Skorzystanie z takiej kąpieli na koniec dnia pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Pomoże także uporać się z bólami głowi, migrenami i jesiennymi przeziębieniami. 

Sposób przygotowania: miętę oraz melisę lekko miażdżymy i zalewamy szklanką ciepłej wody, aby uzyskać mocny napar. Mieszankę zostawiamy na pół godziny, a następnie wlewamy do kąpieli. 

Z kolei kąpiel nagietkowa poprawi kondycję skóry, działając na nią ochronnie i wygładzająco. Do wody dodajemy wcześniej przygotowany napar. 

Sposób przygotowania:  garść suszonych kwiatów parzymy w 1 litrze wody przez około kwadrans. Napar dodajemy do wody w wannie.

Dodanie do kąpieli mieszanki żywokostu, nagietku, rumianku, kasztanowca i skrzypu pozwala zmniejszyć dolegliwości związane z żylakami, a kąpiel z dodatkiem lawendy, rumianku, krwawnika, szałwii, mięty, kopru włoskiego czy nasion kozieradki uśmierzy bóle kręgosłupa. Do bawełnianego woreczka wsypujemy 200-300g mieszanki ziół i umieszczamy na wylewce baterii. 

Olejki eteryczne.

Zioła możemy dodawać do kąpieli także w postaci olejków eterycznych, które będą wnikać do organizmu także poprzez ich wdychanie. Wystarczy kilka kropel, aby móc cieszyć się ich prozdrowotnymi właściwościami. Dla przykładu, olejek rozmarynowy wspomoże organizm w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych, a także pozwoli ukoić bóle reumatyczne. Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym pozwoli lepiej zadbać o higienę. To tylko jedno z wielu ziół, które może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm.

Stosowanie ziół w trakcie kąpieli pozwala nadać jej dodatkowy walor – prozdrowotny i leczniczy. Mnogość dostępnych ziół i ich mieszanek sprawia, że mogą one być wsparciem w niemal wszystkich dolegliwościach oraz sprawiać niesamowitą przyjemność. Kąpiel ziołowa to nie tylko uczta dla ciała, ale i także dla ducha. Co ważne, są to produkty całkowicie naturalne, bez chemicznych dodatków i polepszaczy, które od wielu pokoleń z powodzeniem pomagają ludziom w walce z wszelakimi dolegliwościami. 

Z leczniczych właściwości kąpieli ziołowych możecie Państwo bez obaw korzystać z wanien oferowanych przez naszą firmę. Nasze wanny z drzwiami wyprodukowane są z materiału, który nie odbarwia się pod wpływem stosowanych ziół oraz soli, dzięki czemu wanna wciąż pozostaje piękna i lśniąca.

zadzwon do nas
Potrzebujesz porady?
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością poznamy Państwa potrzeby i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązania. Jesteśmy po to, by Państwu pomóc!
Jeżeli chcieliby Państwo o coś zapytać – zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Z radością pomożemy Państwu znaleźć najlepsze rozwiązania!

609-382-635

Czynne pn-pt: 9:00-17:00

Udostępnij wpis

Napisz wiadomość

Wyślij wiadomość